Na trhu je spousta komerčních řešení vzdáleného ovládání spotřebičů. Já však mám radost, když si můžu vytvořit vlastní zařízení. Vytvořit webové rozhrání není nic složitého a propojit to s Arduinem by taky neměl být problém, po pár minutách "seznamování" (googlení na seznamu) jsem byl přesvědčen, že to tak náročné nebude.

Hardware

Základ projektu tvoří Arduino Uno, pro připojení do místní sítě slouží Arduino Ethernet Shield W5100. Spínání LED pásku je prováděno pomocí klasického relé, které spíná napájecí zdroj z 230 V střídavých na 12V stejnosměrných, zdroj má výkon 60W, pásky spotřebují přibližně 50W. Arduino je napájeno pomocí zdroje 5V. Kolik stojí tento hardware?

Položka Cena
 Arduino Uno  150 Kč
Ethernet Shield  105 Kč
Dvojnásobné relé  80 Kč
Celkem 335 Kč

Webové rozhrání

Webový server běží na straně Arduino Uno, v něm je nahrán jednoduchý HTML kód. I přesto, že kód je velmi primitivní, tak si myslím že webové rozhrání nevypadá ani na dnešní dobu nejhůře.

Takto vypadá webová stránka na

mobilním telefonu

Závěr

Web kontroler již půl roku používám bez jediné závady. Za celou dobu nedošlo k žádnému problému typu ze strany Arduina ani počítačové sítě. Hlavní výhodou této stavebnice je možnost rozšíření. Nyní přemýšlím nad automatickým otvíráním dveří v pokoji, které bude ovládané stejným webovým rozhráním.